Hogyan válasszuk ki a megfelelö típusú infravörös sugárzót

Arra, hogy egy adott térben melyik energiarendszer a legalkalmasabb, csak maga a tér és annak felhasználása adhat választ. Ha sugárzó fűtési módot fontolgat a helyiségben, itt ajánlunk néhány verziót, amelyet figyelembe kell venni a választás során.

A KÖZEG TÍPUSA BEFOLYÁSOLJA A SUGÁRZÓ KIVÁLASZTÁSÁT

Alapvetően mérlegelnie kell a médium kiválasztását. Leggyakrabban a gáz, villany és a melegvíz használatos. Abban az esetben, ha a gázfűtés mellett dönt, az első dilemma, amellyel meg kell küzdenie, a kipufogógáz. Az égéstermékeket  kivezetheti a térből vagy közvetlenül a készülékből.

FÉNYES KERÁMIA INFRAVÖRÖS FŰTŐTEST (KÜLSŐ ÉGÉS)

Az első esetben ezek könnyű vagy kerámia infravörös sugárzók. Külső gázégető és nagyon magas felületi hőmérsékletű készülékek. Ez azt jelenti, hogy a sugárzásnak nagy az intenzitása, sűrű a sugárzási fluxusa és nagyon pontos a kibocsátott sugárzás iránya. Ráadásul ez egy viszonylag kompakt készülék. Ezeket az előnyöket előnyösen használhatja a munkahely helyi fűtésénél, amikor pontosan lehatárolható a besugárzott terület. Szennyezett levegőjű térbe is megfelelő készülék, ahol a sugáráramlás intenzitása és sűrűsége határozza meg, hogy ebből az energiából mennyi vész el a forrástól a cél felé vezető úton. Az ilyen erős kibocsátott hullámok kevésbé érzékenyek a légcserére és a huzatra is, pl. a csarnokban. Ezek a készülékek ellenállnak a kültéri behatásoknak is, ha meg tudja védeni a lángot a széltől és az időjárás viszontagságaitól. Különleges felhasználásuk van a technológiai fűtésben. Ezekkel az előnyökkel ellentétben a helyiség szellőztetése szükséges a gázok elvezetése érdekében, és nem csökkenti a munkakörnyezet minőségét ill. közvetlenül nem jelent veszélyt az alkalmazottakra. Az égéstermékekkel azonban a megtermelt hőt is kiszellőztetjük, ami energetikailag hátrányos. A második említett esetben ez a negatív tényező kimarad.

SÖTÉT INFRAVÖRÖS FŰTŐTESTEK

A sötét gáz infravörös sugárzók már nagyobb testű berendezések. A felületi hőmérsékletük ugyan alacsonyabb, de a sugárzási fluxus sűrűsége és intenzitása még mindig viszonylag magas, így a hőkibocsátást pontosan a célpontra tudjuk irányítani. A sugárzási szögek is nagyobbak, és lehetővé teszik, hogy ezeket a készülékeket helyi és teljes fűtésre egyaránt használják. Lehetőség van a füstgázok kivezetésére a radiátorból a kéményen keresztül a kültérbe. Ha kintről tápláljuk be az égéshez a levegőt, akkor belterünk, csarnokunk levegőminősége független lesz a radiátorok működésétől. Ezek a készülékek a legtöbb nagytérfogatú helyiség fűtésére alkalmasak, és jelentős légcserét és szellőzést is bírnak, így gyakran válnak választási lehetőséggé a gyengébb szigetelési tulajdonságokkal rendelkező épületeknél is, például szigetelés vagy tetőrekonstrukció alternatívájaként. Ezek univerzális típusú sugárzók különféle felhasználásokra.

ALACSONY HŐMÉRSÉKLETŰ (SZUPER SÖTÉT) INFRAVÖRÖS FŰTŐBERENDEZÉSEK

Az alacsony hőmérsékletű vagy más néven szupersötét infravörös sugárzók nagyságrenddel nagyobb teljesítményűek lehetnek, mint a korábban említett típusok, de alacsonyabb felületi hőmérsékleten működnek. A kibocsátott elektromágneses hullámok görbültibbek ezen a hullámhosszon, és a sugárzási fluxussűrűség csökken. Ezért alkalmasabbak nagyobb területek fűtésére vagy akár teljes felület fűtésére. Pontosan az alacsonyabb intenzitás és sűrűség teszi alkalmassá őket olyan helyekre, ahol minimális légcsere és szellőzés van. Leggyakrabban új, alacsonyabb belterű objektumokban találhatók meg, ami kompenzálja a nyalábok célba irányításának hiányát és nagyobb térkoncentrációt igényel.

ELEKTROMOS INFRAVÖRÖS FŰTŐTESTEK

A legtöbb esetben az elektromosáramot választják ott, ahol nincs gáz, és bonyolult vagy költséges lenne a helyszínre vinni. Kedvezményes választás lehet akár speciális tarifák mellett is villamosenergia-vásárlásnál, vagy ha közvetlenül is termelsz elegendő áramot. Végül, de nem utolsósorban a gáz alternatívája lehet a kívánt hőmérséklet gyorsabb eléréséhez, mert kevesebb "papírmunkát", kevesebb szakmai és felülvizsgálati tevékenységet, valamint kémények kezelésének hiányát jelenti. Itt választhatunk halogén lámpát, kvarc vagy ellenálláscellás alapú készülékeket. Ebben a sorrendben a készülékeknek is megvannak a saját jellemzői és előnyei. A kibocsátott hullámok rövidtől a közepesen át a hosszúig. Ehhez kapcsolódik a teljes megtermelt hőmennyiség sugárzásának aránya is, 85%-tól 60%-ig 40%-ig. Ugyanez a helyzet a hő kezdetével a térben. Ezzel ellentétes irányba sorolhatjuk a hosszú távú expozíció alatti komfortérzetet vagy a sugárzással járó fénykibocsátást. A helyi fűtésre és technológiai fűtésre a halogén típusok a
legalkalmasabbak. Jól működnek a szabadban is, és még nagy távolságokra és szennyezett területekre is képesek átadni a hőt. Alacsonyabb energiafogyasztás mellett a készüléket magasabb beépítési magasságra is elhelyezheti, ugyanakkora hőérzet mellett. A spektrum ellentétes oldalán az ellenálláscellákkal rendelkező emitterek találhatók. Minden bizonnyal kevesebb fényt bocsátanak ki, és kellemesebbek az alkalmazottak hosszú távú térben való tartózkodásához. Másrészt érzékenyebbek a szennyezésre, a huzatra vagy a felfüggesztési magasságra. Az ellenálláselemek kiegészítő burkolatával a készülék irodahelyiségekbe, templomokba, kiállítási központokba vagy reprezentatív épületekbe is alkalmas.

MELEGVIZES SUGÁRZÓ PANELEK

Ha úgy dönt, hogy meleg vizet használ egy sugárzó fűtési rendszerben, használhat sugárzó paneleket. Ezek nagy felületű radiátorok, amelyeken meleg víz folyik át, és nagy területek fűtésére szolgálnak, különösen alacsony belmagasság esetén. Ezeknek a készülékeknek a felületi hőmérséklete nagyon alacsony, sugárzási sűrűségük és intenzitásuk nagyon korlátozott. Ezeket különösen a nagyon jól szigetelt, alacsony hőveszteségű és légcsere nélküli épületeknél kell figyelembe venni. A szolgáltatott víz megfelelő hőmérséklete mellett, viszonylag tiszta helyen, rövid távolságra, kellemes sugárzó hőt tudnak továbbítani. Ez már egy központosított erőforrás. A hatalmas energiamegtakarítás és költségcsökkentés fő okát, amely abból az okból fakad, hogy magában a készülékben közvetlenül elosztóvezetékeket használnak és az egyik energiát a másikba alakítják, már nem itt találjuk. A sugárzó paneleknek azonban biztosan megvan a helyük az energiaszektorban, és hatékony fűtési rendszert kínálnak bizonyos helyeken.

SZAKMAI TANÁCSADÁS

Ha idáig végigment a döntéshozatali folyamaton, akkor a kiválasztást az adott művelettípushoz, tevékenységtípushoz, elrendezéshez és egyebekhez való alkalmassági kritériumoknak is alá kell vetni. Ebben is szívesen segítünk. Az energiarendszer kiválasztása stratégiailag fontos, és számos szempontot kell figyelembe venni. Vegye igénybe ingyenes konzultációinkat, felméréseinket és szakmai tanácsainkat. Vegye fel velünk a kapcsolatot az adrian@adrian.sk e-mail címen, és szívesen megosztjuk Önökkel a több mint 30 éves tapasztalatunkat.