Ako stereotypy ovplyvňujú výber vykurovacieho zariadenia?

Vo svete vykurovacích systémov existuje veľa mýtov a mylných predstáv, ktoré môžu viesť k nesprávnemu výberu zariadenia. Mnohí spotrebitelia sú naďalej presvedčení, že kúrenie sú len horúce radiátory a kotol a nezohľadňujú špecifické požiadavky rôznych priestorov. V rozhovore s výkonnými riaditeľmi slovenskej spoločnosti Adrian Group Michalom MIHALYFIM a Viktoriou VRANSKOU sa pozrieme na zaužívané  stereotypy a ich dôsledky a presvedčíme sa, že pre výber vhodnej technológie je dôležité nájsť kvalifikovaných odborníkov v oblasti energetiky

Spotrebitelia sa často pri výbere technológie riadia stereotypmi alebo zastaranými predstavami. Tieto mýty skresľujú možnosti techniky alebo môžu byť prekážkou jej správneho používania. Aké sú bežné mylné predstavy o spotrebiteľských vlastnostiach a možnostiach využitia zariadení na trhu a aké negatívne dôsledky môžu mať pri výbere zariadení?

Ak hovoríme konkrétne o vykurovaní, najväčším stereotypom, ktorý medzi spotrebiteľmi pretrváva už niekoľko desaťročí je, že „kúrenie rovná sa teplá voda v radiátoroch, bojleri, kotolni“. Stále tiež existuje názor, že radiátory sú univerzálnym riešením pre akékoľvek priestory. Rozdiel medzi obytnými a kancelárskymi priestormi a priemyselnými priestormi je však zásadný. Žiaľ, v posledných rokoch vidíme v Európe veľmi zvláštny trend zániku profesie energetika v továrňach. Aj v najväčších medzinárodných korporáciách postupne prechádzajú funkcie energetika na manažéra podnikovej údržby, ktorý má už aj tak dosť vlastných povinností. Nedostatok odbornej prípravy v oblasti tepelnej techniky a základný nedostatok času mu nedávajú široké možnosti na porovnávacie analýzy a posúdenie rôznych možností energetických riešení z investičného aj prevádzkového hľadiska. Výber vykurovania, vetrania a chladenia pre celý podnik je zároveň nepochybne kľúčovým strategickým rozhodnutím s ďalekosiahlymi dôsledkami, najmä vzhľadom na rast taríf za primárne zdroje energie. 

Pri výbere zariadenia sa spotrebitelia často zameriavajú na počiatočné náklady, pričom ignorujú celkové náklady na prevádzku, údržbu a dlhodobé výhody. To môže v budúcnosti viesť k zvýšeným nákladom a výberu neefektívnych riešení. Aké chyby súvisiace s chápaním nákladov na obstaranie vidíte v spotrebiteľskom prostredí a ako takéto prístupy ovplyvňujú výber zariadení a ďalšiu prevádzku technických systémov?

Naša spoločnosť Adrian Group zo Slovenska už viac ako 30 rokov vyrába a dodáva plynové infražiariče určené na vykurovanie veľkých a vysokých priemyselných a občianskych priestorov. V našom segmente sú dve najčastejšie chyby, ktoré sa najčastejšie opakujú. Pri použití infračervených ohrievačov v projekte kupujúci niekedy uprednostňujú keramické infračervené ohrievače svetlej farby, pretože sú kompaktnejšie a lacnejšie. Neuvedomujú si, že tieto zariadenia spaľujú plyn na povrchu a všetky splodiny horenia zostávajú v miestnosti. Okrem toho tieto zariadenia spotrebúvajú kyslík z vnútorného vzduchu. Pri nákupe by zákazník mohol ušetriť možno 12-15 percent investície, ale musí postaviť nový systém vetrania, teda úplne inú technológiu, ktorá si vyžaduje vlastné schválenie a následne údržbu, čo sa mu nielenže neoplatí investične, ale spôsobí aj dodatočné výdavky. Prečo by sme mali vetrať draho vyrobené teplo. Čím viac rôznych technológií existuje, tým viac potenciálnych problémov je a keďže normy kvality pracovného prostredia a hygieny sa stávajú prísnejšími, požiadavky na vetranie sa budú naďalej zvyšovať.

Výhody infračerveného vykurovania

Super tmavé infražiariče – tu môžeme hovoriť o dvoch zásadných nedorozumeniach. Toto zariadenie môže mať väčší výkon ako svetlý alebo tmavý typ infražiariča, často dosahuje výkon až v stovkách kilowattov. Na dosiahnutie týchto charakteristík výrobcovia zvyčajne ponúkajú sálavé trubice ľubovoľných dĺžok, čo vedie ku kombináciám naozaj veľkých dĺžok a mohutných systémov. Napriek väčšiemu výkonu zostáva princíp fungovania nezmenený. Pri výbere takéhoto zariadenia kupujúci verí, že jedna veľká, výkonná jednotka, ku ktorej sú pripojené dlhé rúry, vyrieši problém vykurovania celej miestnosti, najmä keď výrobca ponúka rúry rôznych tvarov a zakrivení. Teplo však bude v dielni rozložené nerovnomerne. Vzhľadom na nízku teplotu sálavého povrchu je takýto systém náchylný na prievan, vetranie alebo znečistenie ovzdušia. Druhou slabinou je, že máme centrálny zdroj. Pri poruche jedného zariadenia sa ochladí celá miestnosť.

Vhodné a ziskové riešenie:
Investičným prínosom pre zákazníka môže byť použitie tmavých infražiaričov v starých budovách a v budovách so zlou tepelnou izoláciou, pretože sú určite vhodné do miestností so zvýšenou výmenou vzduchu a tepelnými stratami. Preto je voľba medzi rekonštrukciou a zateplením dielne alebo jej vykurovaním infražiaričmi úplne opodstatnená, len musí ísť o správny typ zariadenia. Stavebné investície sa teda môžu posunúť do ďalšej fázy, no dnes vieme efektívne a ekonomicky vykurovať objekt na požadovanú teplotu s optimálnou spotrebou energie aj keď má značné tepelné straty.

Priemyselné infračervené vykurovanie v hale

Priemyselné infračervené vykurovanie v hale

Na Slovensku venujeme veľkú pozornosť programom Energy Performance Contracts* na rekonštrukciu energetických systémov (mechanizmy financovania zmlúv o energetických službách). Splácanie z úspor a rozloženie investície na niekoľko rokov uľahčuje proces výmeny vykurovacieho systému. Počiatočné náklady vo vzťahu k prevádzkovým nákladom priamo ovplyvňujú aj riadiace systémy. Aj veľkí odberatelia sa často rozhodnú pre veľmi jednoduché možnosti ovládania vykurovania, niekedy dokonca na úrovni bežného izbového termostatu. Na jednej strane nie je vhodný na meranie teploty sálavým systémom, pokiaľ nie je vybavený špeciálnym vnútorným snímačom schopným previesť nameranú hodnotu žiarenia na teplotu, pripočítať ju k teplote vzduchu a vypnúť systém pri dosiahnutí tzv. „pocitovej teplote“. Práve rozdiel medzi vnímanou teplotou a teplotou vzduchu zabezpečuje úsporu prevádzkových nákladov a výberom nevhodného riadiaceho systému o tento zdroj úspor dobrovoľne pripravuje. Na druhej strane je akákoľvek investícia do špičkovej technológie reálnou stratou, ak túto technológiu nedokážete účinne ovládať. Práve riadiaci systém dokáže posunúť úsporu energie na úplne inú úroveň. Vykurovanie len tam, kde, kedy a koľko je potrebné, je dôležitým predpokladom optimalizácie spotreby energie a nákladov. Vo vykurovacom systéme tak môžete vytvárať zóny, ktoré sú teplotne a časovo nezávislé. Neustále sledovanie a vyhodnocovanie je kľúčom k objavovaniu skrytých rezerv.

Úspora energie a náklady na prevádzku

Veľmi často klient, ktorý sa hlboko zaoberá výberom vykurovacieho systému, nevidí dodatočné možnosti úspory energie, ako napr: riadiace systémy, destratifikátory alebo dverné clony. Aj keď nie sú priamo súčasťou vykurovacieho systému, zaujímajú tieto systémy v integrovanom prístupe nezastupiteľné miesto, keďže dokážu mnohonásobne zvýšiť úroveň celkovej energetickej účinnosti.

V podmienkach veľkej konkurencie na trhu technických ,zariadení sa každá spoločnosť snaží zdôrazniť jedinečné vlastnosti svojich výrobkov. Profesionáli hľadajú konkrétne výhody, ktoré odôvodnia ich výber a zabezpečia úspešné fungovanie. Aké sú kľúčové technické vlastnosti a konkurenčné výhody vášho zariadenia, jeho najvýhodnejšie riešenie pre spotrebiteľov?

Naša značka si získala veľmi dobrú povesť a na trhu HVAC je už dlho rozpoznateľná. Jedinečná konštrukcia infračerveného horáka, najmä typu Adrian-Rad E s monoblokovým horákom, ktorý zabezpečuje čiastočnú recirkuláciu spalín horenia plynu a rekuperáciu tepla a jeho odovzdanie medzi spalinami z horenia plynu a novým prisávaným vzduchom pre spaľovanie, čo umožňuje dosiahnutie minimálneho alebo dokonca nulového obsahu škodlivých látok v produktoch spaľovania. Zariadenie je navyše celé vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, čo zaisťuje neobmedzenú životnosť komponentov, ktoré nepodliehajú mechanickému opotrebeniu. Všetci inštalatéri a servisní technici kladú dôraz na jednoduchú montáž a pohodlie počas servisu. Naše infražiariče sú veľmi estetické a nepokazia žiadny interiér, čo je veľmi dôležité napríklad pre športoviská, nákupné centrá, autosalóny. Niet divu, že náš dizajn okopírovali konkurenti – našťastie, neúspešne. Pomer cena/kvalita vyzerá stále lákavo, takže dnes už naše zariadenia nájdete aj pod inými značkami na európskom trhu.

Okrem technickej stránky problému, dôležitým argumentom pre výber tej či onej spoločnosti je jej zameranie na zákazníka. Našim zákazníkom vieme ponúknuť individuálny prístup a komunikovať v piatich jazykoch. Každý predajný trh má svojich vlastných miestne vyškolených predajných a servisných špecialistov. Potrebné náhradné diely a technické rady sú vždy k dispozícii. Partneri sa na nás môžu spoľahnúť aj v otázkach certifikácie a logistiky.

Neustále inovácie sú jedným z kritických faktorov úspešného podnikania v našom rýchlo sa meniacom svete. Používanie najnovších technológií zvyšuje produktivitu, znižuje prevádzkové náklady a rieši jedinečné výzvy zákazníkov. Ako vaše inovatívne riešenia pomáhajú zvyšovať efektivitu vašich klientov, ich projektov a riešiť ich jedinečné potreby?

Príležitosti pre inovácie v segmente  infračerveného vykurovania sú už veľmi obmedzené. Výrobcovia by sa mali primárne zamerať na predĺženie životnosti svojich zariadení a predlžovanie zachovávania jeho pôvodných výkonových charakteristík. Použitie kvalitných materiálov a komponentov od overených značiek s neustálou technickou podporou je základom spoľahlivého vybavenia. Koniec životnosti spotrebiča je potrebné zvážiť aj z hľadiska likvidácie a recyklácie. Trend znižovania objemu produktov spaľovania plynu sa zintenzívňuje. Nízke emisie počas prevádzky, maximálna životnosť a premyslená likvidácia sú odpoveďami na naliehavé otázky o celkovej uhlíkovej stope zariadení. Inovácie sú evidentné aj v prístupe k vývoju technických riešení a dizajnu. Požiadavky zákazníkov sú čoraz zložitejšie. Odpoveďou sú komplexné systémy, ktoré ponúkajú riešenia nielen pre kľúčové procesy, ale aj pre podporné procesy.

Riešenia pre rôzne typy priestorov

Spojením systémov, funkčných princípov a teplonosných kvapalín možno vytvoriť systém, ktorý spĺňa dnešné a budúce požiadavky. Kedysi príjemné teplo na pracovisku znamenalo dodržiavanie pracovného teplotného režimu, prevádzkových podmienok strojov a zariadení a vysokej účinnosti, produktivity zamestnancov a nízkej chorobnosti. Teplo dnes zvažujeme aj z hľadiska jeho vlastností a kvality. Je podnik podmienečne „čistý“, existujú „špinavé“ procesy, ide o precíznu výrobu, aká stabilná teplota vzduchu alebo povrchová teplota je pre materiál vhodnejšia? Čo sa stane, keď sa materiál presunie z jednej zóny do druhej atď. Našou úlohou je zistiť všetky aspekty a tomu prispôsobiť technické riešenie.

Pre mnohých klientov slúžia reálne prípady a príklady jeho úspešného použitia ako potvrdenie kvality a spoľahlivosti zariadenia. Môžete uviesť krátke praktické príklady, ktoré presvedčivo demonštrujú úspešné využitie vášho zariadenia a odhalia jeho jedinečné schopnosti?

Môžeme uviesť príklad športovej haly v meste Smederevo, Srbská republika, ktorá bola postavená pre XXV letnú univerziádu 2009. Multifunkčná telocvičňa, financovaná z štátneho rozpočtu, sa mala stať výkladnou skriňou nielen športu, ale aj používaných technológií.

Efektívne vykurovanie veľkých priestorov

Hala športového komplexu v Smedereve (Srbsko)

Realizovala sa integrovaná technológia vykurovania, chladenia a vetrania v jednom systéme s rekuperáciou tepla, vzduchotechnikou a pod. Vzduch bol rozvádzaný po celej hale vzduchovodom uloženým po obvode haly. Keďže hala má kapacitu približne 3 600 ľudí, okolo centrálneho ihriska je dostatok miest na sedenie pre divákov. To znamená, že vzduchovody boli umiestnené na najvyššom mieste za chrbtom posledných divákov, ktorí boli najďalej od ihriska. Títo ľudia boli v lete extrémne chladení a v zime prekurovaní, pretože boli prirodzenou bariérou, ktorá neprepúšťala studený ani teplý vzduch ďalej do priestoru. Aby sa predišlo nepohodliu, prúdenie vzduchu bolo obmedzené na minimum. Aj keby nebolo divákov, tento vzduch by sa k športovcom nikdy nedostal, keďže ihrisko sa nachádza v strede haly na najnižšej úrovni. Vzhľadom na to, že hala bola väčšinu roka využívaná len na tréningy bez divákov, inštalované systémy boli nedostatočné a nedokázali poskytnúť komfort na ihrisku. Celková investícia do tohto systému predstavovala približne 250-tisíc eur.

Keď si realizátori uvedomili, čo sa stalo, prebehlo to dobre, pozvali nás na konzultáciu. Vykurovanie samotného ihriska a priľahlej časti obecenstva sme navrhli tmavými plynovými infražiaričmi zavesenými pod stropom vo výške 16 metrov. Celková investícia predstavovala 22-tisíc eur vrátane dodávky plynu a elektrických rozvodov. Infražiariče fungujú bez problémov od roku 2008 a poskytujú potrebné a pohodlné teplo športovcom a divákom. Existujú aj príklady, kedy zákazníci ušetrili až 80 percent energie, čo potvrdzuje aj ich spätná väzba na základe stavov meračov.

* Energy Performance Contracts (EPCs) alebo Energy Savings Performance Contracts (ESPCs) — „Zmluvy o energetickej hospodárnosti“ predstavujú alternatívny mechanizmus financovania určený na urýchlenie investícií do nákladovo efektívnych opatrení na úsporu energie v existujúcich budovách.