Čo je to adiabatické chladenie

Pýtate sa prečo je chladnejšie pri rieke, mori či inej vodnej ploche? Je to preto, že časť tepla, horúceho vzduchu nad vodnou hladinou je pohltená vodou - dochádza k vyparovaniu. To je aj princíp adiabatického chladenia

Evaporácia - vyparovanie ako základ adiabatického chladenia

 

Adiabatické chladenie využíva efekt vyparovania vody na ochladzovanie vzduchu.

Princípy adiabatického chladenia sa využívajú od nepamäti. Voda ako prirodzený chladiaci prvok či už v pasívnej podobe vo forme jazierok, nádrží, kanálov, fontán alebo v aktívnej podobe, kde sa pôsobením vody,  vzduch v chladiči vzduchu zvlhčuje, voda sa odparuje a odoberá prebytočné teplo zo vzduchu. Evaporácia, teda odparovanie, je najprirodzenejšou formou chladenia a teda aj najekologickejšou. Priame zvlhčovanie čerstvého vzduchu je zároveň aj najúčinnejším spôsobom, ako pri minimálnych nákladoch vyrobiť maximálny chladiaci výkon.

Adiabatické chladenie vzduchu - evaporácia  

Odparovanie a tým ochladzovanie využívame, pritom si to často ani neuvedomujeme. Čo iné ako odparovanie využíva naša pokožka, keď nám je teplo. Pot ochladzuje povrch tela a to tak, že odvádza z neho teplo. Skúsili ste niekedy uprostred letnej horúčavy namočiť tričko a obliecť si ho. Adiabatické chladenie prirodzene využívame aj v extrémnych situáciách napr. pri zvýšenej teplote ľudského tela, kedy sa obkladmi alebo zábalmi snažíme o zníženie teploty tela.

Chladiče vzduchu sú navrhnuté tak, aby v dostatočnej miere chladili a zvlhčovali vzduch v priestore pomocou vyparovania, ktoré absorbuje teplo. Obežné čerpadlo udržiava filtre trvalo nasiaknuté studenou vodou. Teplý vzduch prechádza vlhkou stenou filtra, pričom sa časť vody prirodzene odparí. Vzduch sa tak odovzdaním tepla ochladí, hovoríme o adiabatickom chladení alebo evaporácii, premene kvapalného skupenstva na plynné, v našom prípade vody na paru. 

 

Pozitívne vedľajšie účinky adiabatickéhe chladenia vzduchu

Adiabatický chladiaci systém priemyselnej haly je navrhnutý tak aby bola zaistená výmena veľkého objemu vzduchu. Vzduch sa haly dostáva cez konštrukciu objektu alebo aj cez navrhnuté odsávanie. Pri správnom návrhu systému tj umiestnení chladiacich jednotiek, prísun vzduchu vždy prevyšuje odsun vzduchu a vnútorný priestor je v stave mierneho pretlaku. Cez chladiace jednotly vstupuje do pracovnej zóny vzduchu, ktorý je ochladený, zvlhčený a očistený. Na rozdiel od klimatizácie, ktorá vzduch vysušuje, evaporácia ho prirodzene zvlhčuje a čím ho robí príjemnejším na pocit a akceptovateľnejším pre človeka. Pranie vzduchu cez „vodné filtre“ je účinná metóda, ako zbaviť vzduch nečistôt a to nie je len bežného prachu, ale aj napr. alergénov.

 

Pohľad na výmenu vzduchu pri chladení vzduchu v priemyselnej hale

Ak systém prevádzkujeme pri prijateľnom a správne nastavenov pretlaku, dokážeme udržať mimo objekt všetko to, čo by pri podtlaku alebo bez výmeny vzduchu vstupovalo do priestoru.